Chutney – Najchutneyšia India v Bratislave

1K

V posledných rokoch kladú ľudia čoraz väčší dôraz na ich životný štýl, postoj k sebe samým, podporujú svoju fyzickú a psychickú kondíciu. Prepojenie fyzického so psychickým možno nájsť aj v indickej kuchyni, jednej z najstarších kuchýň sveta, ktorá je označovaná aj za symbol zdravej stravy.

Navyše, je úzko prepojená s tradičnou indickou medicínou – ayurvedou, zameriavajúcou sa na kombinácie jedál a odporúčaní konkrétnych potravín pri rôznych druhoch chorôb. Jej jedlá sú plné chutí a väčšina z nich obsahuje širokú škálu bylín a korenín majúcich bohaté a výživné zložky (najčastejšie protizápalové, stabilizačné, antioxidačné..). Čo viac chcieť, ako sa dobre (a kvalitne) najesť a ešte urobiť niečo navyše pre svoje zdravie?

Ako to začalo

Indická kuchyňa sa u nás (konečne) stáva čoraz viac obľúbenou, čo sa pretavuje do vzniku nových podnikov nielen v hlavnom meste. Príkladom je aj Chutney, ktorá započala svoju cestu na gastropoli tesne pred nástupom pandémie Covid-19. Pre Chutney tak išlo o veľkú výzvu hneď v začiatkoch jej existencie, a podľa obľúbenosti medzi domácimi sa s touto výzvou popasovala s glanzom a ťažkou pohodičkou.

Chutney si zakladá na originálnych indických potravinách a detailoch, ktoré možno sledovať už pri prezeraní si jedálneho lístka. Ten podľa Marianny, majiteľky reštaurácie, prezradí oveľa viac, ako by ste mohli očakávať. Každé indické jedlo je tak, ako tomu býva aj pri iných kuchyniach, charakterizované priamo oblasťou, z ktorej kuchári pochádzajú. V Chutney nájdete jedlo charakteristické pre oblasť Pandžábu a jeho okolia.

Jedno jedlo inak

Indická kuchyňa ma naučila jedno – nie je tikka masala, ako tikka masala, a všetko sa mení v závislosti „od jedinej veci“ – kuchára. A mňa to baví! Pretože ak máte radi konkrétne jedlo, máte priestor ochutnávať a porovnávať rôzne reštaurácie a pristupovať k nim cez ruky a chute toho-ktorého kuchára. Ide o jeho prístup ku konkrétnemu jedlu, jeho chute, jeho ponímanie tradična, jeho podmienky, v ktorých vyrastal.

Ale poďme teda priamo k jedlu, na stole nám pristáli najtypickejšie jedlá indickej kuchyne. Pre mňa osobne bol najväčším vypalovákom DAAL Makhani, vegetariánske jedlo, v ktorom nájdete súhru fazule, čiernej šošovice so zázvorom, kasuri methi a masla. NE-NOR-MÁL-NA chuť! Výborne dochutené, ako prvé ma nadchla krémovosť, konzistencia a total-brutal vybalansované chute. K jedlu nám majiteľka odporučila chlebík LACHHA Paratha. Oukej, ešte som ho nejedla, sem s ním! Skladá sa z chrumkavých vrstiev atta múky, ktorý v kuchyni pripravujú na panvici TAWA, výborná alternatíva Naanu, U-A-U. Táto kombinácia bola vlajkovou loďou celej večere!

DAAL Makhani & LACHHA Paratha chlieb

Onion bhaji, vyprážané pásiky cibule v cícerovom cestíčku, podávané s chutney, ako zdravšiu alternatívu klasických cibuľových krúžkov v strúhanke, odporúčam ako predjedlo na sharing, kombinácia bola zaujímavá, ak nemáš rád ostré pálivé jedlá, pokojne choď do toho.

Onion bhaji

Grilované kuracie kocky s paprikou v cibuľovo-paradajkovej omáčke, a la Chicken tikka masala. Zbožňujem, keď je mäso nakrájané na veľké kusy, ak je správne pripravené (čo bolo v tomto prípade pripravené ukážkovo) spolu s hustou omáčkou si kráčajú ruka v ruke, katalógovo pripravená ryža a pozooooor na PANVICI pripravený Butter Naan. Áno, dobre čítaš, žiadna Tandoori pec – ale panvica TAWA. Poviem to tak laicky a jednoducho – keďže Chutney vznikla/rozvíjala sa počas pandémie, vzhľadom na zavádzané reštrikcie nebolo ľahké dostať takúto pec cez hranice.

Tu sa opäť prejavila vynaliezavosť jej majiteľky, ktorá sa k problému postavila čelom…a vzala do rúk panvicu…. ktorá sa neskôr stala odlišujúcim prvkom (aj keď je ich oveľa viac) jej kuchyne vo vodách bratislavsko-indickej gastro-scény. V praxi to so sebou prináša zásadnú vec – ak si ho totiž objednáte prostredníctvom donášky, resp. si ho z reštaurácie odnesiete v pitlíku domov, neprekvapí vás inak objavujúci sa gumový efekt (osobne vyskúšané – viva la covid). Aj tu sa teda potvrdilo pravidlo, že všetko zlé je na niečo dobré.

Mango lassi asi nie je potrebné predstavovať a okrem nápoja si ho môžete dať ako sladkú bodku. Opäť sa mi páčila hustota nápoja, nebola ani riedka, ani hustá a chuť manga vystupovala do popredia tak, ako má.

Mango lassi

Aj napriek tomu, že som už navštívila nejednu indickú reštauráciu (vyhľadávajúc aj môj obľúbený chlieb Puri, ktorého sa nedokážem dojesť), paradoxne až v Chutney som na popud majiteľky ochutnala pravý indický čaj (áno, tiež tomu nedokážem uveriť). Ak by som mala jeho chuť prirovnať k niečomu, s čím som sa už v gastre stretla, pripomínal mi Chai latte, ale s oveľa plnšou a výraznejšou chuťou (predsa len, čierny čaj). Ak si teda idete tento druh mliečneho nápoja, indický čaj spojený s mliekom vás príjemne prekvapí a určite neoľutujete!

Koniec večera? Ešte nie! Čerešničkou na torte bolo nazretie do kuchyne, ktoré sme mali spojené s ohnivou šou (a to doslovne :))) Zážitok, ktorý si budem pripomínať vždy, keď okúsim indickú kuchyňu!

Na záver (ale určite nie naposledy)

Okrem popísaných jedál však musím zdôrazniť, že reštaurácia v sebe ukrýva oveľa viac. V jedálnom lístku nájdete aj ďalšie ich špeciality v podobe indického syra Paneer (ktorý si samozrejme pripravujú sami), či indickej pizze, ktorou sa môže v ponuke pochváliť iba Chutney. Počas pracovných dní môžete dokonca okoštuvať aj ich denné menu, máte na výber z vegánskej, vegetariánskej i mäsovej verzie, takže nech sa páči, tip aj pre vás, pracujúci nemäsopojedači.

Čo na záver? Snáď iba veľké poďakovanie majiteľke, ktorá sa nám počas celej našej návštevy venovala a dotvorila tak celkový dojem z reštaurácie a v mojich očiach predstavuje prototyp majiteľa reštaurácie – balans pohody, zmyslu pre humor, zodpovednosti a odhodlania robiť veci poriadne a inak.

Musím priznať, že Chutney a ich kuchyňu poznám už od čias zavádzaných opatrení z dôvodu pandémie, kedy sme si ich jedlá objednávali prostredníctvom kuriérskych spoločností. Osobná návšteva bola tak akýmsi potvrdením „nášho indického vzťahu“ 😀 a ja som rada, že som mala možnosť ochutnať ďalšie jedlá tak, ako si zaslúžia – z tradičných misiek a nie termo-obalov…a urobím tak vždy, keď mi to môj čas umožní (ak nie, viva la termo-obal :))) – lepšie, ako nič!)

Chutney, určite sme sa nevideli naposledy a ja ti garantujem, že si tvoje Butter Chicken, no teraz už aj DAAL Makhani, dám opäť, zas a znova.

Cestu do Chutney odteraz nájdeš aj na našej gastro mape.

Text & foto : Baja

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close